RODRUM VarioClean + alet seti
Battery powered drum machine with automatic feeding unit for cleaning pipes of 40-100mm in diameter
- CAS-battery system: For wireless working and increased electrical safety
- VarioClean Electronic: Three speed levels for unblocking, cleaning and clean spinning. Optimal adaptation possibilities to the type of blockage.
- VarioClean Electronic: Prevents the drum from running on for a long time
- DuraFlex spirals: Especially flexible spirals with galvanisation. Optimized for the usage with the battery-powered R600 VarioClean
- Interchangeable drum for tool-less adjustment to different pipe diameters
- Removable drum for easy transportation
- Clean and discrete operation when compared to a portable drain cleaning machine
Choosen variant
Buy online
Product description
The RODRUM VarioClean is a compact drum machine for removing blockages in pipes from 40-100 mm diameter. Through its clean and discrete work it is ideally suited for HVAC businesses, janitors, drain cleaners or for use in households, catering and hotels or public buildings because the dirty spiral moves into the drum during the return.Particularly suitable for use in areas without power supply.
Functions and features
RO SERVICE+ garanti hizmetleri
ROCASE vaka sistemi
CAS - Cordless Alliance System
Karbon fırçası olmayan elektrik motoru
EuroClean - VarioClean
30 Bonus Points
Scope of delivery
- RODRUM VarioClean alet gövdesi, 15 m DuraFlex spiral (13 mm) dahilYönlendirme hortumuSpiral kılavuz eldiveni, kauçuk, çiftRO BC14/36 akü şarj cihazı, 230V, ABRO BP18/8, 8,0 Ah 18 V Li-HD pilROCASE 4212, 2 adet pil ve 1 adet pil şarj cihazı için iç bölmeliZincirli döner başlık 16 mmÇapraz bıçaklı kesici 16 mmÇatal kesici 16 mmAmpul burgu 16 mmGeri çekme burgu 16 mmDüz burguAyırıcı pim 16 mmROWONAL spiral bakım spreyi, sprey kutusu 200 mlROCASE 4212, 16 mm matkaplar için iç parçalıKullanım kılavuzu
Technical data
The most important facts at a glance
| Gerilim (min-maks) | 230 – 18 V |
| Spiral çap (min-maks) | 10 – 13 mm |
| Çalışma alanı çap mm (min-maks) | 40 - 100 mm |
| Çalışma alanı uzunluğ (min-maks) | 0 – 15 m |
| Çıkış gücü (min-maks) | 250 W |
| Pil numarası | 1 Adet |
| Pil sistemi | Li-Ion / Li-Po pil (şarj edilebilir) |
| Pil türü | Şarjlı |
| Güç fişi türü | Fiş tipi C (CEE 7/16) |
| Sistem pili | CAS |
| Pil için | Li-Ion |
| Ölçüm ünitesine sahip kapasite pili | 8 Ah |