PIPECUT mini, DURACUT Uni testere bıçağı, 18 V/4 Ah CAS pil, şarj cihazı dahil (AB)
Cordless combination pipe saw for cutting copper, steel, stainless steel, plastic, multilayer composite pipes and panels, threaded rods, sheetrock panels, mounting rails.
- Copper, plastic, multi-layer composite pipe, carbon steel, cast iron and stainless steel can be cut up to a pipe diameter of 110 mmSaw mounting rails or threaded rods quickly and easilyConvert the PIPECUT MINI into a hand-held, plunge-cut or cross-cut rail sawThree new, high-quality saw blades
Choosen variant
Buy online
Product description
The PIPECUT MINI is a real multitalent: it cuts copper, steel, stainless steel, plastic, multilayer composite pipes and panels, threaded rods, sheetrock panels, GIS rails—anything plumbers need for new installations in shell construction and industry. The PIPECUT mini is made for stationary use in the workshop as well as mobile use at the construction site. It only needs a contact surface to cut all kinds of material—larger pipe diameters are rotated in a ball bearing during cutting. That the machine is powered by a CAS battery which can also be used to operate another 200 machines from 20 manufacturers, is the icing on the cake.
Functions and features
ROCASE vaka sistemi
RO SERVICE+ garanti hizmetleri
Karbon fırçası olmayan elektrik motoru
CAS - Cordless Alliance System
27 Bonus Points
Scope of delivery
- PIPECUT mini temel üniteBoru destek rayıDURACUT Uni - evrensel testere bıçağıBoru desteğiROCASE 6427, ısı ile şekillendirme eki dahilKullanım kılavuzu18V, 4,0Ah Li-Power CAS pil paketiCAS şarj cihazı EU
Technical data
The most important facts at a glance
| Çalışma alanı çap mm (min-maks) | 0 - 110 mm |
| Pil numarası | 1 Adet |
| Pil sistemi | Li-Ion / Li-Po pil (şarj edilebilir) |
| Pil türü | Şarjlı |
| Güç fişi türü | Fiş tipi C (CEE 7/16) |
| Sistem pili | CAS |
| Kesme malzemesi | , , , , Bakır, , , Çelik, , |
| Boşta | 0 – 4,150 bpm |
| Ölçü birimi ile ses basınç seviyesi | 92 dB(A) |
| Ölçüm birimi ile ses gücü seviyesi (LwA) | 103 dB(A) |
| Ölçü ünitesiile pil siz ağırlık | 4.7 kg |
| Ölçüm ünitesine sahip kapasite pili | 4.0 Ah |
| Derinlik | 45 mm |