ROWELD P160 Saniline 40-160mm, İsviçre
Manual sanitary plastic pipe welding machine Ø 40-160 mm
- High stability due to optimized force distribution
- All common sanitary installation fittings can be clamped.
- Flexible use in difficult positions caused by removable heating plates.
- Minimized drag force.
- Precise force adjustment.
- Protection against unintentional starting and derailing of the trimmer unit.
- Secure clamping of pipes, fittings, tight 45° branches and 90° bends.
Choosen variant
Buy online
Product description
The P160 Saniline is ideal for the installer. Due to the compact design, she can be stored in each vehicle. The heating element has an electronic temperature control (DVS compliant) and can be used separately if necessary.
Functions and features
230 V AC
115 V AC
110 V AC
Mobil kullanım
ROCASE vaka sistemi
DURAMANT Teknolojisi
Scope of delivery
- ROWELD P160 düz planya, ısıtma elemanı ve Rocase içeren çıplak alet, 230 V, CHÜst kısımda 125 mm daralmaAlt kısımda daralma 125 mmÜstte 110 mm daraltmaAlt kısımda daralma 110 mmÜstte 90 mm daraltmaAlt kısımda daralma 90 mmÜstte 75 mm daraltmaAltta 75 mm daralmaÜstte 63 mm daraltmaAltta 63 mm daralmaÜst kısımda 56 mm daralmaAlt kısımda daralma 56 mmÜst kısımda 50 mm daraltmaAlt kısımda daralma 50 mmÜstte 40 mm daraltmaAltta 40 mm daraltmaDestek çatal seti 40/125 mmDestek çatal seti 50/110 mmDestek çatal seti 56/90 mmDestek çatal seti 63/75 mmServis kitapçığıKullanım kılavuzuKaynak masası
Technical data
The most important facts at a glance
| Giriş gücü (min-maks) | 1.850 – 1.850 W |
| Gerilim (min-maks) | 230 V |
| Çalışma alanı çap mm (min-maks) | 40 - 160 mm |
| Çalışma alanı sıcaklığı (min-maks) | 160 – 285 °C |
| Uygun Matrialias | , PE, PP, PVDF, Formteile |
| Güç fişi türü | Fiş tipi C (CEE 7/16) |
| Belge | Hayır |
| Ölçü birimi ile şebeke frekansı | 50/60 Hz |